Szezonkezdésre úgy gondoltam, meglepem magam és a családot egy kis várva várt friss zölddel. Egy ládaalátétből, három kivisdobozból, két liter virágföldből és néhány csipet magból kis "salátaágyást" szerkesztettem. A kivisdobozok használata azért fontos, mert ezzel házilag újrahasznosítok valami szemétbe valót! Biztos Ti is elrakjátok a tartósabbnak kinéző csomagolóanyagokat, kíváncsi vagyok, ki mit mire használ még.
Vetettem zsázsát (igazi turbó téli zöldség, hiszen egész évben vethető és úgy 10-14 nap alatt termést ad), rukolát és madársalátát. A képeken az alsó, zöld leveleket bemutató rész a zacskó fotójáról kiemelt részlet, előlegezi a végeredményt. Mindegyikkel vesződhettem volna már korábban is, hiszen ezek a növények lakásban nevelésre bármikor vethetők.
A zsázsa kis pirosas magvai csíranevelésre is alkalmasak, de én inkább a szendvicsfeldobós változatra gyúrok.
Aztán rukolát, ami a februári hidegekkel végképp megadta magát a kertben. Magjai mint egy kis repce- vagy mustármag. Az az érdekes, hogy rukola néven tulajdonképp kétféle növényt is érthetünk, a mogyoróízű, egyéves Eruca sativa is rukola, meg a csípős-fűszeres ízű növény Diplotaxis tenuifolia is az, ezt a német nyelvterületen nevezik vadrukolának. A két növény rendszertanilag nem áll túl közel egymáshoz, csak a levelük tormája hasonló. Ez utóbbi magyar neve útszéli kányazsázsa, vadon is termő, gyűjthető gyógynövény.
Az én kis ládikámba az egyéves, mogyoróízű változat magja került.
Az utolsó ilyen minisaláta a madársaláta vagy galambbegysaláta. Ez tipikus balkonkertész-növény.Az én kis ládikámba az egyéves, mogyoróízű változat magja került.
Kertünkben a virágágyás szegélyében,összegyúrt és agyagos földben vígan megélt, kíváncsi vagyok, a ládában hogy viseli majd magát. Az ablakkert növénykéinek a hideggel szerencsére nincs problémájuk, amint márciusban jön az "igazi" palántanevelés, kikerülnek majd egy védettebb, külső ablakpárkányra, a levelek meg a szendvicseinkre tízóraira, vacsorára.
Hmmmm! Milyen finomakat fogtok itt csipegetni. Én mindig csak gondolok rá, de aztán nem vetek. Pedig a fűszerek is olyan jól esnének, meg ezek az apró saláták, bár a nagyok is finomak bébinek nevelve. Példát veszek rólad, jövőre én is kényeztetem magunkat.
VálaszTörlésNekem is ki kéne már próbálnom legalább a rukolát, annyit beszéltek róla. Én a leveszöldség, meg a tonhalkonzerv, meg a rámás doboz, meg stb. dobozait szoktam elrakni alátétnek, sőt, most vécépapír gurigákba fogok palántázni, valamelyik műsorban azt láttam, hogy így azzal együtt ki lehet ültetni, mert lebomlik.
VálaszTörlésMeli, ezek a növények kint a kertben mind jól bírták, kíváncsi vagyok, hogy viselik a háziasítást.
VálaszTörlésBea, egy hullámhosszon vagyunk, én is gyűjtöm a gurigákat.
Nagyon rendes magjaid vannak, csak versenyezzenek szépen, ki nő gyorsabban. A rukola nálunk is a leggyorsabb volt tavaly. A zsázsát csak hírből ismerem, de ő is Porsche.
VálaszTörlésGondoltam, jó ha tudod, Feri legőszintébb híved a benti salátaprojekt miatt. Eddig a házi sütésű kenyeret dicsérte a szendvicsében, de az most visszacsúszott a listán, beelőzték a salátalevelek. Csak nem nő olyan gyorsan, amilyen ütemben fogy.:)
VálaszTörlésKöszi! Gondolom, a kertben már kel az utánpótlás nálatok is.
VálaszTörlés