Az idei év újdonsága a mi kertünkben a földimandula volt. Ez a növény több néven is fut különféle katalógusokban és szakkönyvekben (mandulafű/sásmandula/földimandula), és egy kicsit divatélelmiszer lett a paleotáplálkozás híveinek körében. Sokféle jótékony hatást tulajdonítanak neki. Magas a fehérje- és ásványianyag-tartalma, segít a székrekedés rendezésében, a civilizációs ártalmak semlegesítésében. Feldolgozott származékait
(mag, héjatlanított mag, liszt)
a bio-webshopok
aranyárban mérik! Felhasználható rafinált édességek készítésére is. Mint termény, szinte gyomszerűen életrevaló, könnyen kezelhető.
Tavasszal egy kis csomag gumót rendeltem. A gumócskákat be kellett volna áztatni egy napra, de nem tettem, hanem csak simán elültettem egy műanyag tálcába. Ezért a húsz gumóból mindössze öt növényke kelt ki. Így néztek ki a legzsengébb hajtások áprilisban:
A lapos tálcában hamarosan megálltak a fejlődésben, ezért átültettem a növénykéket egy jó nagy cserépbe, itt elbokrosodtak, megerősödtek:
Nyáron a dézsás növényekhez hasonlóan tartottam őket: rendszeres öntözés, kéthetente egy kevés tápoldat, kora ősztől leszoktatás. Októberben a zöldje behúzódott, leszáradt. November elején kiszedtem a növényt a cserepéből és tüzetesen áttanulmányoztam a gyökérlabdát, földimandulácskák után kutatva.
Az öt szem megéledt földimandulából ennyi termést tudtam betakarítani:
Csak szemléltetésképpen, ilyen a termések méretaránya. Ízre a földimandula így ősszel, frissen jó édes, a belseje olyan ízű, mint a nagyon zsenge karalábé. Talán a héjrész íze emlékeztet a mandulára egy kicsit. Állaga azonban lédúsabb, ropogósabb.
Dézsásként tehát könnyen nevelhető, csinoska is, balkonkerti növényként biztosan működik. A termést nem falom fel, hanem elteszem jövőre, előnevelés után pedig ki szeretném ültetni valamelyik virágágyás napos, jól öntözött részére, ott találná meg a számára legelőnyösebb életfeltételeket.
Vártam már, hogy megírd, mik a tapasztalataid vele, én is nézegettem az újságban. Azért reméltem, hogy mandula íze van, bár a zsenge karalábé is finom :) ha jól értem, akkor ez egynyári? Vagy ha nem nyúlsz hozzá, tavasszal újra kihajt?
VálaszTörlésNem tudom, kibírná-e a telet, mert mediterrán növénynek írták. A gyomváltozatok simán áttelelnek, azt olvastam. Ki kéne próbálni. ( http://konyvtar.uni-pannon.hu/doktori/2011/Buzsaki_Kamilla_dissertation.pdf, 16. o.)
VálaszTörlésTalán mégis valami napos, de nem feltűnő sarokba kéne tenni, ahol kinyírja az egyéb gyomokat, ősszel meg kiszedjük a termést felenni.
VálaszTörlésa földimandula egynyári,tehát a gumókat tavasszal újra kell vetni,nem lehet mindet megenni.
VálaszTörlésnem télálló egyébként.
üdv
péter
És hol lehet gumót vásárolni?
VálaszTörlésTavaly a 3 szál növénykéből, amit a Starkl kertészetből rendeltem, egy fél maréknyi termés jött ki, azt ültettem el idén arasznyi távolságban tavasszal a kertbe. Bár lehet, hogy az én hibámból lett csak ennyi, mert féltettem őket, nagyon drága volt, és nem mertem kiültetni a kertbe. Ültetés előtt két-három napig vízben áztattam őket, amíg szép kerekre dagadtak.
VálaszTörlésIdén kb 10 kg termés lett, egy 5 méter hosszú soron. Tűző napon is nagyon szépen fejlődtek. Legjobb a laza homokos talaj lenne, mert nálunk az agyagos talajból elég körülményes volt a szüret.
Hálás növény, érdemes próbálkozni vele.
VálaszTörlés