Idén próbálkoztam először a kínai kellel, a vetőmagboltban adtak egy 58 nap tenyészidejű fajtát (vagy ötvennégy?), és úgy gondoltam, ez még belefér az ősz első hónapjaiba. Most palántázós nagyságú, szét kell ültetni.
Nyárelőt idéz a lassan termőre forduló vajbab, és hip-hip-hurrá, sikerült! a nem csodaóriás, a vihar által kicsit keresztbe kifektetett zöldborsó. Rekordtermés nem lesz, de csemegézni fincsi! Dughagymát is ültettem, meg petrezselymet, azok még a földben "gondolkoznak". Örülök a jól sikerült másodterményeknek, ezek a felvezetői nagy tervemnek: hogy áttelelő zöldségekkel télen és kora tavasszal is legalább részben friss, vitamindús házi ennivalót tehessek az asztalra. Áttelelő saláta, káposzta, répa, borsó, póréhagyma... Elvileg egy darab kert ki lesz vonva a szántásból, oda tervezek egykis teleltetős kertet. De még minden bizonytalan, novemberben dől el ez az átrendezés.
Amivel bebuktam viszont, az a leveles kel. Valami rossz magot vehettem, se nálam, se tesómnál nem kelt ki. De még ezzel se vagyok elkésve, elsején fizu, kifosztom a vetőmagboltot... :-)
télálló borsó?
VálaszTörlésmelyik az?
Elvileg Rajnai törpét lehet vetni tél elején, az bírja a hideget, és igen korán terem télen vetve.
VálaszTörlésAz van is, abból van a másodvetésem is. Ha őszi szántást és talajfertőtlenítést tervezek, hogyan tudom lerakni?
VálaszTörlésNa ez a jó kérdés, én talajfertőtlenítőzni nem fogok, viszont lesz helyette elvileg marhaganézás, őszi és tavaszi szántás. Eddig úgy néz ki, hogy a kerítéslábazat mellé egy keskeny sávban tudok vetni téli zöldségeket, oda már nem fér be az eke, igaz,gané se jut. És tesóm kertjét akarom felhasználni erre a jeles célra, ő most úgyis pihenőre vette... A vetést egy szakkönyvben láttam, majd utána szagolok pontosan, hol. A Rajnai törpét lehet tél alá vetésre használni. Jaj, és az őszi mákról megfeledkeztem!
VálaszTörlés