Zöldségekkel pepecselni a család egészségének megőrzése érdekében is fontos, hasznos lehet. A másik indok az egyébként drága, vagy különlegesnek tűnő zöldségekkel, gyümölcsökkel való izgalmas kísérletezgetés, újdonságok kipróbálása, a fajták sokfélesége önmagában kész jutalom, amihez így könnyen hozzájuthatunk. Nem utolsó indok még a takarékoskodás, a gazdasági válság árnyékában ez is lényeges szempont.
Otthon, anyuéknál volt szerencsém elsajátítani egyfajta gyakorlatot, ami hasznos tapasztalat volt, azonban annak gyenge pontjait is láttam (vetésforgó hiányában a talaj kimerülése, növények leromlása). A saját kertemben ezeket a hátrányokat jó volna kiküszöbölni, vegyszermentes, gazdagabb választékú zöldségeskertet létrehozni. Eddig csak egészen kicsi zöldségesem volt, de most ingoványos talajra merészkedek, a mit-miért jellegű tapasztalatom elég kevés, összefüggéseket szeretnék keresni. Tanácsokra és tapasztalatokra nagy szükségem lesz, várom az irományokhoz a visszajelzéseket. Tesómra mindenképp számítok, zöldségügyben ő a fővezér. Várom is a hozzászólását, no meg mindenki másét is, aki már tapasztaltabb.
A növények igényei
Az első dolog, amit megtanultam, az, hogy a növények tápanyagigénye erősen különböző. Vannak nagy, közepes és kis tápanyagigényűek. Vannak, amelyek előző évi helyükre kerülve megbetegednek, mint a káposztafélék.
Általában így csoportosítják a zöldségféléket: (Most azokat sorolom fel, amelyeket jövőre neveli szeretnék.)
Nagyigényű növények:
-brokkoli
-uborka (meleg, párás hely)
-csemegekukorica
-karalábé
-cukkini, kabakosok úgy általában (minél többféle)
-paprika
-póréhagyma
-zeller
-uborka (meleg, párás hely)
-csemegekukorica
-karalábé
-cukkini, kabakosok úgy általában (minél többféle)
-paprika
-póréhagyma
-zeller
Közepes tápanyagigényű növények:
-sárgarépa
-petrezselyem
-bimbóskel
-sárgadinnye
-paradicsom (minél többféle)
-hagymafélék
Kisigényű növények
-bab (minél többféle)
-borsó
-saláta (minél többféle)
-retek
-cékla (Ági szerint)
-csemegekukorica (Ági szerint)
Vetésforgó
-petrezselyem
-bimbóskel
-sárgadinnye
-paradicsom (minél többféle)
-hagymafélék
Kisigényű növények
-bab (minél többféle)
-borsó
-saláta (minél többféle)
-retek
-cékla (Ági szerint)
-csemegekukorica (Ági szerint)
Vetésforgó
A talaj állapota, a növények igényei és az optimális tápanyag-felhasználás egyensúlyát a vetésforgó alkalmazása szolgálja a kertben. Ennek az a lényege, hogy a kis-, közepes és nagyigényű zöldségeket területenként, ágyásonként váltva helyezzük el, és ezeket évente cseréljük. Valahogy így.
1. év:
2. év
3. évEnnek betartásával egy jó kondícióban lévő növényállományt lehet kinevelni, amelynek nincs szüksége vegyifegyveres védekezésre, a kisebb károkat pedig más módszerekkel is el lehet hárítani.
Tesó! A bemásott bejegyzésed mindenféle lehetetlenségekkel megspékelve jelent meg nálam:
VálaszTörléslehet, hogy neked nem így tűnt fel, de nálam igen, és ez nagyon zavaró! ki tudod javítani?
Amit táblázatféleképp akartál beírni, nem jelent meg, helyette mindenféle számítógépnyelvi halandzsa vam.
VálaszTörlésNálam jól jelent meg (Firefox), de megnézem, explorer alatt mit csinál, jpg-ben tettem fel a táblázatokat.
VálaszTörlésHát, látom, nagyon gáz.Javítok, legalábbis próbálom.
VálaszTörlésTesó, az őszi terves bejegyzés is így jelent meg.
VálaszTörlésMost már jó?
VálaszTörlésNem tudom, az Internet Explorer alatt egy csomó ilyen hiba van, Firefox alatt semmi. Te melyikkel nézed?
VálaszTörlésExplorerrel nézem, csak az van.
VálaszTörlésFirefox-al jó!
VálaszTörlésMint tudjátok, a mi földünk nagyon homokos. Nálunk az AKSD árul piti pénzért komposztot, azzal szoktunk "trágyázni". Szerintetek, ha a tiszta komposztba ültetném a magokat, növényeket, az jó lenne?
Arra gondolok, hogy felásnék egy területet, elhordanám onnan a földet (mintha gödröt ásnék), és feltölteném komposzttal az egészet.
Tiszta komposztba bátran ültethetsz, a cserepes virágok alatt is csak az van sokszor. A talajcsere a kertben jó ötlet, csak igen-igen sok és fárasztó munkával jár. Lehet keverni is, nekünk ezt az agyagos földet igen jól lazítja a komposzt meg a mulcs, a te kertedben meg segítene megktni egy kicsit a vizet. Mi komposzt helyett a nyírott fűnyesedéket beteregettük az ágyások közé, majd amikor bekorhadt, bekapáltuk. Nagyon jót tett a földnek.
VálaszTörlésAz agyagot rendbe tenni kicsit könnyebb, mint a homokot feljavítani. Nálam a ház mögött van egy ilyen folt, sz összes szebb virág sínylődik benne, lehet átültetgetni. Én is az alapos komposztozással fogom kezdeni. Valahol olvastam, hogy a homokos földnek pont az agyagos talaj bedolgozása a javítási módja.
VálaszTörlésEzt a vetésforgót a mi kertünkben elég nehéz lenne tartani, mert vannak olyan növények, amiknek fix helye van, pl a kukorica azt a célt is szolgálja hogy ne lessen be a hátsó utca meg a szomszéd, így nyilván kerítésszerűen helyezzük el. Idén - anyuval beszéltük - lesz ganézás a kertben, de nem hozatunk istállótrágyát, hanem a tyúkudvarban és az ólban csinálunk komplett talajcserét, mert bővül a tyúkállományunk. A kitermelt tikgané gyomszárhamuval, műtrágyával és nyesedékkel együtt lesz a trágyázás alapja.Vetésforgó nuku, eszik, nem eszik a növények nem kapnak mást... :-) Na jó, ez nem igaz így, hiszen év közben jócskán mulcsoztunk, tápoldatoztunk, és ez meg is látszott a termésen!
VálaszTörlésNa, most pöpec és szép a bejegyzés, ügyike vagy.
VálaszTörlésDe hát honnan szedjen valaki agyagot, ha köröskörül mindenhol homok van? Nekünk még csak könnyű, mert foltokban van agyag és homok, de Metikusnál úgy veszem ki, minden csupa homok.
VálaszTörlésNem akarok nagy területet (annyira nincs sok erőm), csak egy kicsikét. Úgy szeretnék saját borsót, meg retket! Meg egy kis zöldhagymát, meg esetleg répát, meg...
VálaszTörlésMeg amit még könnyű termelni: cukkini, saláta, zöldbab, egy kis csemegekukorica, egy kis paprika meg eper, meg... Ugye?
VálaszTörlésKavicsbányából hoztunk agyagos földet.
VálaszTörlésEprem már volt,... Kipusztult :( Meg a málna is :( Sőt, hoztam erdei szamócát is anyukáméktól, az is cak nyár közepéig bírta.
VálaszTörlésA csemege kukoricát könnyű termelni? Akkor kel!!!
Így már abszolút értem, hogy talajcserén gondolkodsz.
VálaszTörlésAmit nem értek, hogy az örökzöldek (fenyő, tuja, puszpáng) fejlődnek a legszebben. Pedig azt hittem, hogy azok inkább a hűvösebb éghajlatot kedvelik.
VálaszTörlésNem mintha zavarna, hogy ők szépek, ne érts félre Istenem!
A frigó palántás eper nekem is kidöglött. A csemegekukoricát csak el kell vetni nálunk, aztán leszedni, ámen. Gyermekkorában néha meglocsoltuk. Dupla haszon, ha mondjuk pl. még juliskababot is futtatsz rá, úgyhogy kerti alapdarab.
VálaszTörlésAzt mondják a falusi nénikék, hogy ezek a fák, cserjék akkor szépülnek ki, amikor "leér a gyökerük a vízig", gondolom, ha olyan rétegbe érnek a gyökerek, hol nyirkos és ásványi anyagban, humuszban gazdag a föld. meg én úgy tudom, a fenyőféléknek inkább az a fontos, hogy a talaj ne legyen túl meszes, mint a hőmérséklet.
VálaszTörlésMikor kell vetni a kukoricát? Áprilisban?
VálaszTörlésDe a vízhiány az örökzöldeket is éppen úgy érinti, mint a többi növényt. Nagyon aszályos nyár volt nálunk az idén, minket mindig elkerült az eső.
Áprilisban, szakaszosan, akár júliusig.
VálaszTörlésLáttam az Időképem, nálunk 16°C esővel, nálatok 35 °C aszállyal. A mi nyarunk kifejezetten esős volt, hetente kellett füvet nyírni.
A fenyőfélék jó része akkor eléggé tűri a szélsőségeket