Azt, hogy Luca napja, a december 13 miért boszorkányos nap, már többen (például Palóprovence is) leírták. A régi világban nálunk sok hagyomány és babona kapcsolódott hozzá. Például a Luca nevet, Mama mesélte, alapból szerencsétlennek tartották, boszorkánynak gondolták a viselőjét, ezért nem is igen adták senkinek. Egy nénit hívtak a faluban N. Lucának, no őt életében végig enyhe gyanakvás kísérte, hátha... Aztán amikor az utóbbi években divatba jött a kislányoknak ezt a nevet adni, bőséges témát adott a (leg)idősebb hölgyek közt a fejcsóválásra, a világ romlásának egyértelmű jelét látták e fejleményben.
Már szebb szokás volt a Luca-búza ültetése, ez annyiból állt, hogy fehér tányérkába vagy dobozkába itatóspapírra búzát szórtak, az karácsonyig kicsírázott, szépen zöldellt s az a karácsonyi asztal dísze lett vagy a karácsonyfa alá tették. A megújuló élet és a feltámadó Krisztus jelképe, szép szimbóluma a sötétségen, halálon győzedelmeskedő világosságnak. A kelésből a következő év termésére lehetett következtetni. Végül a baromfiaknak adták, egészségvédelmi célzattal, és ha a csíranövények kraftjára gondolunk, tényleg praktikus szokás.
Nálunk az hagyománykincs része volt a Lucázás is. A húszas évekből maradtak ezek a fotók, a néhány évvel ezelőtt készült Halászi naptár is közölte őket.
Nálunk az hagyománykincs része volt a Lucázás is. A húszas évekből maradtak ezek a fotók, a néhány évvel ezelőtt készült Halászi naptár is közölte őket.
Csak a legények jártak lucázni, eredetileg ilyen fehér öregasszony-ruhában, szalma volt náluk, amivel beszórták a szobát, meg meszelő, amivel úgy tettek, mintha meszeltek volna. Nálunk nem mondókáztak, csak csipogtak, kotkodácsoltak. Jó kis felfordulást csináltak a szalmával, de ennek kivételesen örültek, a Lucázók szétszórt szalmáját a tyúkfészkekbe tették, hogy a tyúkok jó tojósak legyenek. (A mai világban ezt a régifajta, kefeszerű meszelőt is nehéz beszerezni, sőt a szalmáért is kutatómunkát kell végezni.) Tojást kaptak jutalomképpen. Luca napján nem volt szabad az asszonyoknak varrni sem, bevarrták volna a tyúkok tojókáját. Ők pedig a mai lucázók:
A lábas meg a fakanál a gonoszűző zajkeltéshez kell.Szalmaszórás (Örülnek a takarító nénik)
Mindenféle jóslások is kapcsolódnak a naphoz. Mivel pont tizenkettő nap van karácsonyig, következtetni lehet az előttünk álló év tizenkét hónapjára. Nálunk régen ilyenkor készült a hagymakalendárium: egy nagy fej hagymát tizenkét levélre szétszedtek, kinevezték őket a hónapoknak: január, február, stb. Mindegyikre egy csipet sót tettek és a só nedvességéből találgatták az adott hónap csapadékmennyiségét.
A másik ilyen jóslást szigorúan titokban kell végezni a hajadonoknak, ugyanis férjjóslás. Tizenkét kis cédulát kell készíteni tizenegy jóravaló legény nevével, egyet pedig üresen kell hagyni. Erről a mesterkedésről senkinek sem szabad szólni, sőt jól el kell rejteni a cédulákat, meg ne találhassák. Aztán elvinni a csomagocskát az éjféli misére, Úrfelmutatáskor egyet húzni, és akit húzott az lesz az ura, ha üreset húzott, nem megy férjhez abban az évben az adott hajadon.
A Luca-székről tudtak, de nemigen készítették. Nálunk is ismert volt az a hiedelem, hogy a Luca-székre állva az éjféli misén meg lehet látni, kik a boszorkányok, mert elfordulnak az ostyától és óriási szarvakat viselnek a fejükön, De jól tette a kíváncsi, ha mákot tartott a nadrágja zsebében, és gyorsan eliszkolt, mert a boszorkányok tüstént utánaeredtek. A mák arra volt jó, hogy lassítsa a boszorkányok iramát, azt ugyanis össze kellett szednie a banyáknak, addig a kukucskáló előnyt kaphatott.
Végül, ha már boszorkányos téma, tegnap sütöttünk egy kis karácsonyi mézest, Jani egyszer csak a kezébe kaparintotta a díszítő alkalmatosságot és ezt a mézes vámpírszmájlit alkotta:
Legyen szép Luca-napotok, lehet bosziskodni.
A bejegyzéshez Mamám elbeszéléseit, Dr. Timaffy László Táltosok, tudósok, boszorkányok című mondagyűjteményét és Korcz Antalné Halászi község múltja és jelene című könyvét használtam fel.
"Luca-Luca, kitty-kotty, kitty-kotty,
VálaszTörlésGalagonya kettő, három..."
Te tudod tovább a versikét, tesó?
a kend tíkjai jó tojók legyenek,
VálaszTörléshúszat tojjanak, harmincat költsenek.
Egy másik falubéli Lucának még a negyedízigleni leszármzóját is Luci Sanyinak hívták...
VálaszTörlésKösz a vers befejezését!
VálaszTörlésVan egy csomó ilyen vers, más-más minden országrészben. A legegyszerűbb:
VálaszTörlés"Luca, Luca, kitty-kotty
Tojjanak a tyúkok,
Ha nem tojnak a tyúkok,
Tojjanak az asszonyok!"
:-)
VálaszTörlésNa, tudtam, hogy van valami, amit ma nem szabad csinálni, de nem tudtam, mi az. Milyen jó, hogy épp ma nem (sem) varrtam!
VálaszTörlésKülönben?!:-.)
VálaszTörlésEz érdekelne engem is, mert alig bírom visszafogni magam, nehogy varrjak valamit... :-)
VálaszTörlésMama jó szókimondóan megmondta, én nem merem leírni, mert a pixelek elszégyellnék magukat a monitoron.
VálaszTörlésNem, azóta sem varrtam. Meg Borbála-napon sem. Meg azóta sem. Meg előtte sem egy jó ideje :))
VálaszTörlésHát őszintén bevallom, én is max. gombot varrok vagyis egyszer kedvenc zoknim megstoppoltam. Ronda lett, cipőben elmegy.
VálaszTörlésÉn meg nem is emlékszem rá, mikor varrtam utoljára. :-)
VálaszTörlésJó lenne valami rejtjelezés az ilyen szókimondásra, mert egyre kíváncsibb vagyok!
Azért én időnként szoktam varrni. Régebben sokkal többet, a fiúknak is varrtam babaruhákat, magamnak kismamaruhákat. Mostanában már leszoktam róla, de nem esem kétségbe, ha valamit meg kell varrni. Utoljára körbefüggönyöztem a házat, de az már eltartott egy jó darabig. De most nem varrtam :))
VálaszTörlésRégebben én is varrtam, amikor a fiam 1 éves körüli volt. Most 21... :-D
VálaszTörlésAndrea, te Andi vagy álnéven?
VálaszTörlésJa, igen, bocs! Lett egy új géméles fiókom és abba voltam bejelentkezve. Nem tudtam, hogy elnevez a hátam mögött... :-)
VálaszTörlés